Co je to akné?
Co je to akné?
Acne vulgaris, se běžné nazývá prostě akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění vyskytujícící se v pubertě. Během života postihne akné alespoň jednou 85-100 % lidí a není pravidlem, že to musí být v období puberty. Nezřídka se stává že s akné bojují 40 leté ženy.
Vznik akné
Akné vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek jejich poškození a vznik hlubokého zánětu, po kterém zůstávají nepříjemné jizvy. Jinými slovy, to co vídíme je jen špička ledovce a problém vzniká mnohem hlouběji.
Stav zhoršuje také přítomnost roztočů, kvasinek a baktérií. Pokožka s akné obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy která přeměňuje testosteron na silnější androgen – dihydrotestosteron.
Akné je také označováno jako onemocnění mazových žláz nebo vlasových folikulů, které vzniká jako důsledek zvýšené funkce mazových žláz. Dochází tak k abnormálnímu rohovatění kolem vývodu žlázy nebo folikulu, přičemž vzniká rohovinná zátka, která mechanicky omezuje nebo znemožňuje vylučování zvýšeně produkovaného mazu. Maz se hromadí a jeho tlak vyvolává v okolí mazové žlázy nebo folikulu zánětlivou reakci.
Jaké jsou projevy akné?
Akné se nejčastěji projevuje v oblasti obličeje, ramen, zad a hrudníku. Může jít o zánětlivé projevy jako jsou hnisavé puchýřky a pupínky, ale i nezánětlivé projevy – ucpané póry. Po zahojení vznikají často červené skvrnky a jizvičky.
Zdroje: Léčba akné na klinice Esthé a stránka Akné na Wikipedii.
Možnosti léčby akné
Na postupy a možnosti léčby akné je zaměřený celý web. Postupně zde budeme jednotlivé cesty probírat a vyměnovat si vzájemně zkušenosti. Více o možnostech léčby akné.
Lokální léčba
Existuje spousta přípravků pro omezení tvorby mazu, čímž omezují i tvorbu bakterií. Většinou se aplikují nanesením roztoku na vatičku a po té pomazáním po pleti a to dvakrát denně (ráno a večer). Nejjednodušší a nejpoužívanější prostředky k dosažení cíle jsou externě aplikované látky bohaté na síru, zinek, bór, z dalších např. ivermektin, pyrethroidy, či niacin (také nikotinamid), který mimo to, že je vitamínem, má i insekticidní účinky. Zasažení demodexu je ztíženo tím, že se schovává hlouběji v kůži, proto se účinné látky vpravují do vnitřních vrstev pokožky pomocí penetrantu. S odumíráním demodexu je spojeno přemnožení asociovaných bakterií, to může vést dočasně ke zhoršení, což bývá pacienty chybně interpretováno tak, že lék nepomáhá a stav zhoršuje.
Léčba celková
Užívání léků, které začnou působit až po několika týdnech, většinou se tato léčba používá ve zhoršených případech. Osobně bych doporučila tuto cestu nechat v záloze jako poslední variantu. další z možností celkové léčby je aplikace laseru.
Laserové odstranění akné
Tato možnost je již v dnešní době velice rozšířená a existuje nepřeberné množství laserů. Tato alternativa je sice o něco dražší ale má úžasné výsledky a je dostupná téměř kdekoliv v různých městech České republiky.
Změna stravování
Uzpůsobit si jídelníček který vytváří lepší prostředí pro střevní bakterie pro zdravý metabolismus například velmi dobré je acidofilní a kefírové mléko. Osobně jsem toto praktikovala u svých dcer již jako prevenci a narozdíl ode mne jsme se zatím s akné poprali s dobrými výsledky.
Zdroj: Wikipedia (viz výše)